Strona głównaAktualnościWarsztaty przyrodnicze w PDK

Warsztaty przyrodnicze w PDK

2023-07-13

Gwarno i wesoło było w Pyrzyckim Domu Kultury.

w dniach 3 – 7 lipca 2023′ w ramach projektu „NATURAlne atrakcje w kreatywne wakacje!”, realizowanego wspólnie ze Stowarzyszenie Coolturalni odbywały się zajęcia dla dzieci. Ponad dwudziestoosobowa grupa ciekawych świata młodych odkrywców brała udział w warsztatach przyrodniczo-artystycznych, krawieckich czy muzyczno-tanecznych.

Powspominamy wspólnie zajęcia przyrodnicze, które rozpoczęły się twórczą pracą z gliną – oczywiście w plenerze. Staw złotej rybki to miejsce wyciszające i wypełnione aurą tajemniczości w szczególności z uwagi na DRZEWA. Dzieci tworzyły w dużym skupieniu, ale też z wielkim entuzjazmem. Dzięki niesamowitym potworom czy kukłom grupa przeniosła się w świat baśni. Nie brakowało też domków inspirowanych mitologią. Pojawiły się również tzw. Entowie niczym z „Władcy Pierścieni”. Pobyt przy stawku umilała dzieciom pewna mała gąsienica, a potem rodzinka kowalików bezskrzydłych. Sztuka i przyroda to wielka rzecz.

Z gliną uczestnicy pracowali nie tylko w plenerze, ale też w naszej galerii. Była praca indywidualna, ale ostatecznym celem była współpraca w trzech grupach. Był to twórczy i całkowicie samodzielny proces. Mnóstwo emocji – jak relacjonuje nam niezawodna, kochająca naturę prowadząca Katarzyna Kucharska. Inspiracją do tworzenia był tekst literacki pt. „Ślimak i wieloryb” autorstwa Julii Donaldson i Axel Scheffler. Zatem niektórzy kreowali ślimaka, a inni humbaka. Bardzo cenne przy tym były rozmowy o pomaganiu i współpracy, a także o tym, że każdy z nas ma inną moc.

Jeśli przyroda to przede wszystkim na świeżym powietrzu. Dzieci poznawały lokalną faunę i florę, a podczas spaceru spotkały się z Panem profesorem Edwardem Rymarem, który wzbogacił ich wyprawę przyrodniczą ciekawymi opowieściami i chwilkę pogawędził z dziećmi.

Na trasie nie mogło zabraknąć Geotermia Pyrzyce Spółka z o.o. Dzieci mogły prześledzić trasę wydobycia wód geotermalnych i zobaczyły zbiornik solankowy.

Wakacje są cudowne, zatem trzeba zachować zapach lata! Jak go można zatrzymać? W szklanych fiolkach umieścić drobne rośliny, kwiatki. Wykonanie wspólnego wielkiego zielnika było okazją do refleksji nad tym, jak bioróżnorodne mamy tereny. Przecież Gmina Pyrzyce jest piękna!

Było też spotkanie i rozmowy na temat rzeźby w pewnym miejscu… Gdzie? Oczywiście w parku im. Mariana Matysiaka w Pyrzycach, przy tzw. Panienkach. Kontakt z przyrodą ma same korzyści! Nie tylko sprzyja ruchowi i aktywności fizycznej. Daje też emocjonalne ukojenie, sprzyja relaksacji, wpływa pozytywnie na kreatywność i wyobraźnię. Przyroda pełna jest bodźców, które pobudzają twórczość i wyobraźnię dzieci. Wprowadzając dzieci w świat przyrody, uczymy je szacunku i troski o środowisko naturalne. Pomaga to kształtować w nich odpowiedzialność wobec środowiska i motywuje do podejmowania działań proekologicznych. Zajęcia były zupełnie bezpłatne. Zapewniliśmy również drobny poczęstunek – były ciasteczka, przekąski, ale też oczywiście pyszne, zdrowe i soczyste owoce.

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

#NOWEFIO I #NIW sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków #NOWEFIO I Komitet do spraw Pożytku Publicznego