Strona głównaBez kategoriiWakacje z PDK – relacja

Wakacje z PDK – relacja

2017-08-16

Wakacyjne zajęcia dla dzieci w Pyrzyckim Domu Kultury zostały podzielone na dwie tury.

Pierwszy blok zajęć odbył się w terminie 10-14 lipca, a drugi 7-11 sierpnia.

Co się działo? Otóż za nami wiele interesujących spotkań i warsztatów: dzieci udały się na krótką wycieczkę do niezwykłego miejsca, jakim na pewno jest Geotermia. Rosną tam banany, ananasy, mandarynki i inne cytrusy, jest „basen” i sad, a ponad 1600 metrów pod ziemią pełno gorącej, bo mającej 63 °C, słonej wody. Była tam też przesympatyczna Pani Anetta która z pasją opowiada o odnawialnych źródłach energii.

Kolejnym miejscem, do którego zabraliśmy naszych podopiecznych była Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach. W trakcie tej wizyty dzieci mogły zapoznać się z pracą pyrzyckich policjantów, zwiedziły „dyżurkę” i cele więzienne oraz poznały psa policyjnego. Największą atrakcją okazało się jednak wykonanie daktyloskopii. Ogromne zainteresowanie wzbudziła również gra edukacyjna, dzięki której najmłodsi mogli przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Na warsztatach było bardzo twórczo i kreatywnie. Dzieci z ogromnym zapałem malowały na szkle, a w ich pracach można było wyróżnić przede wszystkim postaci z bajek, choć duża część uczestników warsztatów postawiła na własną inwencję twórczą.  Dzieci miały również okazję zmierzyć się z filcem. Wybrały dowolne formy – zwierzątka, serduszka, gwiazdki i piłki, które ozdabiały wedle uznania m. in. kolorowymi tasiemkami, koralikami, guzikami, pomponikami i innymi przeróżnymi ozdobami.  Na „Małym Majsterkowiczu” wykonywane były niepowtarzalne ramki na zdjęcia. Dzieci tworzyły je z drewnianej sklejki, farb, koralików, tasiemek i innych przeróżnych ozdób.

Zajęcia muzyczne upłynęły w rozśpiewanej atmosferze. Uczestnicy tych zajęć ćwiczyli pisanie w pięciolinii, śpiewali i taktowali gamy C-dur, wykonywali proste ćwiczenia 4-taktowe starając się zapamiętać schemat muzyczny i rytmiczny. Kolejną zabawą było ćwiczenie pamięci muzycznej poprzez rozpoznawanie różnych przedmiotów i przypisanych do nich melodii zarówno znanych jak i takich, których trzeba było się nauczyć. Na zajęciach tanecznych dzieci poznały elementy Zumby, była sportowa rywalizacja przy muzyce, zabawy, tańce.

Podczas wyjazdu do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie poznaliśmy odpowiedzi wiele pytań, ponieważ jak wiadomo ciekawość dzieci nie zna granic. Ile okien znajduje się w całym gmachu Filharmonii? Dlaczego sala kameralna nazywana jest księżycową? Jakie światowe gwiazdy gościły na deskach sali symfonicznej? Po najpiękniejszym budynku Europy dzieci oprowadzała przesympatyczna Pani Izabela Mich-Bryl. Spacer po Filharmonii rozpoczął się w holu głównym, skąd przeszliśmy do sali kameralnej, potem do złotej sali symfonicznej. Już wiemy, z których miejsc jest najlepsza widoczność, na którym fotelu siedzi zazwyczaj Prezydent Szczecina, że do ręcznego wyszycia oznaczeń na fotelach użyto srebrnej lub złotej nici, mieliśmy okazję zobaczyć do czego służy zapadnia na scenie. W galerii Poziom 4. obejrzeliśmy wystawę pn. „Ochrona ssaków morskich”, która przybliża problem rosnącego zagrożenia zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi pływającymi w akwenach morskich. Podróż zakończyliśmy przy sklepiku, w którym można nabyć pamiątki: płyty CD, książki, albumy fotograficzne, koszulki, pocztówki, magnesy, kubki i wiele innych. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z ciekawą ofertą Filharmonii. Następnie wybraliśmy się na króciutki spacer na Plac Adama Mickiewicza.

W Kinie PDK dwukrotnie odbyły się seanse dla dzieci: 14 lipca wyświetlono bajkę „Dzielny Kogut Maniek”, a 11 sierpnia „ Misiek w Nowym Jorku”.

Cieszymy się, że mogliśmy sprawić choć trochę radości naszym milusińskim. Każdy uśmiech dziecka jest dla nas najwspanialszą nagrodą!

Organizacją i prowadzeniem zajęć zajmowali się pracownicy oraz instruktorzy PDK: Marzena Cielek, Katarzyna Pluta, Ewa Hancz, Agnieszka Urbańska, Estera Ilnicka, jak również osoby, które bezinteresownie zaangażowały się w realizację wakacyjnego programu. Są to Panie: Anetta Głuchowska-Masłyk z pyrzyckiej Geotermii, Marcelina Pałaszewska i  Agnieszka Szamańska z KPP w Pyrzycach, Leokadia Oszczyk oraz Aleksandra Mikuła. Podczas wyjazdu do filharmonii w opiece nad dziećmi pomogła nam Pani Iwona Matyńka. Bardzo nam miło drogie Panie, że mogliśmy liczyć na Waszą pomoc, serdecznie Wam dziękujemy!

Ewa Hancz, PDK