Strona głównaBez kategoriiSiłaczki w Pyrzycach – pokaz filmu o polskich sufrażystkach

Siłaczki w Pyrzycach – pokaz filmu o polskich sufrażystkach

2019-11-15

SIŁACZKI plakatSamorząd Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Burmistrzynią Pyrzyc zapraszają
22 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w Pyrzyckim Domu Kultury w Pyrzycach na pokaz fabularyzowanego dokumentu o polskich sufrażystkach pt. „Siłaczki„. W rolach głównych występują m.in. Maria Seweryn Klara Bielawka Marta Ojrzyńska
W spotkaniu udział weźmie Iwona Lech – Kamińska, jedna z aktorek biorących udział w filmie.
O filmie:
Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.
Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski – twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 „Solidarność według kobiet”.

Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu.

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki.
O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

SIŁACZKI
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski
zdjęcia: Michał Wiśniowski
występują: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka
produkcja/dystrybucja: Fundacja Obiektyw-Na
koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe
współpraca: Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa
dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”,
wsparcie: Miasto Poznań
oraz Uczestnicy aukcji crowdfundingowej na Polak Potrafi
czas trwania : 75 minut
premiera: 26.01.2019
zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=PXMtw216a0k

Pokaz filmu „Siłaczki” odbywa się we współpracy i przy dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Mile będą widziane przebrania tj. stroje z epoki XX – lecia międzywojennego

Udział w pokazie jest bezpłatny!