Strona głównaBez kategoriiPyrzyce – Przejrzeć Flagę. Zajrzyjmy za kulisy (making of).

Pyrzyce – Przejrzeć Flagę. Zajrzyjmy za kulisy (making of).

2021-05-10

Materiał zawiera znane już sceny nowatorsko podanej historii flagi, ale pozwala także zajrzeć za ujawnione kulisy przygotowań. Kamera towarzyszy artystom, producentom i ekipie technicznej. Backstage staje się na chwilę miejscem prawdziwej akcji. Pyrzyce – nasz dom murem nie podzielony

Okazało się, słynny zabytek Pyrzyc, nie tylko nie dzieli ale też łączy mieszkańców, którzy tego dnia przybyli zobaczyć projekt „Przejrzeć Flagę”. Część z nich osobiści, duża cześć korzystając z realizacji obecnych mediów i streamerów. Warto też wspomnieć, że majowa oferta PDK została dzięki zaufaniu wielu organizatorów i zdobytemu grantowi poszerzona o wyjątkowe wydarzenie i pierwszą w kraju nietopową w formie projekcję pana-panoramiczną (30mx4m).

Idea: 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej uczczono w Pyrzycach niekonwencjonalnie. Przy fragmencie odrestaurowanego odcinka rozpoznawalnych, historycznych i najdłuższych w Polsce – Pyrzyckich Murach Obronnych, zrealizowano innowacyjną projekcję wizualną połączoną z dźwiękiem. Ożywiona formuła oparta na dziełach malarstwa historycznego, zdjęciach i materiałach filmowych, łącząca narracyjne proces powstawania i kształtowania się barw narodowych, z założenia miała uwrażliwić na symbole narodowe, a wirtualna podróż przez doniosłe momenty dziejowe, budzić poczucie z nich dumy.

Za realizację i koncepcję projektu odpowiadał Pyrzycki Dom Kultury (m.in. Ryszard Zgłobicki i Rafał Roguszka), który zorganizował min. w 2020 roku projekt dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Oblicza Pyrzyczanek”, a część wizualną realizuje artystka Katarzyna Pawłowska, obecnie szykująca min. mapping dla Muzeum Chopina w Warszawie. Projekt został objęty Patronatem Honorowym Burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej. Wsparcia finansowego projektowi udzielił współorganizator Fidei Defensor, Grupa PGE i Lasy Państwowe (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie). Podziękowania za pomoc organizacyjną należą się dla Mariusza Szymkowicza i Przemysława Golczyka oraz Gminy Pyrzyce.

Przejrzeć Flagę:

Koncepcja/Pyrzycki Dom Kultury

Reżyseria/dźwięk: Ryszard Zgłobicki

Scenariusz.udźwiękowienie: Rafał Roguszka

Wizualizacja/animacja: Pani Pawlosky

Making of:

Koncepcja: Aleksander Pukalski

Zdjęcia: Agnieszka Chmurska

Zdjęcia lotnicze:

Aleksander Pukalski,

Michał Maduzia

Współpraca produkcyjna:

Mariusz Pawłowski

Filip Pawłowski

Wojciech Biały

Krzysztof Oszczyk

Piotr Lasocki

Dariusz Świergul

Przemysław Golczyk

Romuald Fijałkowski

Dominika Woronin

Podziękowanie:

Mariusz Szymkowicz

Przemysław Golczyk

TV Aura

Radio Szczecin

Ochotnicza Straż Pożarna w Żabowie

Produkcja:

Pyrzycki Dom Kultury

Pyrzyce 2021