Strona głównaBez kategoriiOblicza Pyrzyczanek Teleexpress i Kronika

Oblicza Pyrzyczanek Teleexpress i Kronika

2020-11-11

„Piękne, mądre i zaradne” – takie właśnie są Nasze Panie! Od przedszkola do … Seniora! Teraz dowiedziały się o tym nie tylko Pyrzyce, ale i cała Polska! Materiał przygotowano dzięki uprzejmości Dariusza Baranika oraz Karoliny Skiby z TVP.

OBLICZA PYRZYCZANEK/ FACES OF PYRZYCE WOMEN Odczarowujemy pomnik „Pyrzyckie Tancerki”! Pomnik Sławomira Lewińskiego „Pyrzyckie Tancerki” stał się się miejscem niezwykłego projektu wizualnego i realizacji klipu – „Oblicza” Pani Pawlosky uczyniła z niego niezwykły „ekran” – ruchomy miraż rozświetlając pobliski park. Maciej Cybulski (Cybul), podjął się trudnego zadania remixu ludowego utworu Kare Konie w wykonaniu pyrzyckich śpiewaków z Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce. Instruktorka Joanna Suwińska przygotowała wraz z tancerzami choreografię wykorzystując oryginalne stroje z różnych regionów Polski a Paweł Burda podjął się rejestracji i montażu wszystkiego w całość. Zaczęło się niewinnie.

Pomysł powstał, jeszcze w kwietniu 2020, krótko po małej performatywnej akcji „Panienki w Maseczkach” Rafała Roguszki i Romualda Fijałkowskiego, który podbił serca mieszkańców w czasie pandemii. To wtedy pomysł z wykorzystaniem tańca przy kolejnej „akcji” przy pomniku podrzuciła Joanna Suwińska, na co dzień instruktorka ZPiT. Prace nabrały tempa i już w maju była gotowa koncepcja na interdyscyplinarny pomysł dołączenie do projektu elementów wizualnych (animacji) i stworzenia autorskiej muzyki opartej o tradycyjną melodię ludową Stefani Gadzińskiej (z 1975 r.) wykonaną w aranżacji ZPiT PYRZYCE. Do współpracy zaproszono wtedy wybitną polską mix-medialna twórczynię wizualną Pani Pawlosky oraz rozpoznawalnego muzyka i pianistę Macieja Cybulskiego. Ostatecznie projekt zrealizowano we wrześniu 2020 a premiera kinowa/na YT i FB oraz w TV Aura oraz mediach w Szczecinie, odbyła się 16.10.2020.

Produkcja: Pyrzycki Dom Kultury

Muzyka: Kare Konie – Maciej Cybulski oraz: Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce

W realizacji wykorzystano: Kare Konie – melodię ludowa Stefani Gadzińskiej z roku 1975

Pyrzycki Strój Ludowy – z zasobów Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce

Tańczące Pyrzyczanki – pomnik Sławomira Lewińskiego

*Monumentalne Oblicza Pyrzyczanek projekt został zrealizowany w ramach zadania pt. „Spotkania z Folklorem w Pyrzycach online” dofinansowanego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Pyrzyce 2020