Strona głównaAktualnościNic Dwa Razy

Nic Dwa Razy

2023-11-29

Członkowie Komitetu Noblowskiego w uzasadnieniu swej decyzji o przyznaniu nagrody Wisławie Szymborskiej pisali: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

I tak, w piątek 24 listopada podczas wydarzenie NIC DWA RAZY mogliśmy usłyszeć wiersze Szymborskiej w wykonaniu naszych mieszkańców: zarówno dzieci i młodzieży, ale i dorosłych czy seniorów – członków sekcji literatury, historii i sztuki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach. Nie obyło się oczywiście bez muzyki i występów uczestników uzdolnionych wokalnie.

Kiedy słyszymy nazwisko „Szymborska” pierwsze skojarzenie to – znana poetka, noblistka. Jednak Wisława Szymborska debiutowała nie jako poetka, ale autorka małoformatowych ilustracji do podręcznika jęz. angielskiego Jana Stanisławskiego. Bezsprzecznie miała oprócz talentu literackiego również predyspozycje do sztuk pięknych. Miała słabość do oryginalnych przedmiotów i własnoręcznie wykonywanych kolaży, które sama nazywała skromnie wyklejankami. Zbierała wycinki z gazet, by tworzyć z nich okolicznościowe kartki. Jej wycinanki były wyważonym, dość oszczędnym w formie plastycznej, komentarzem do zwykłych, codziennych spraw i zaprzątających nas, niezależnie od czasów, małych i większych problemów. W tej części jej twórczości nie brakuje jednak i surrealizujących prac czy dowcipnych karteczek, krótko i ironicznie puentujących absurdy rzeczywistości.

Stąd właśnie pomysł, aby połączyć poezję ze sztuką i wykonać prace inspirowane twórczością Szymborskiej w formie kolaży, wyklejanek i…. sami możecie zobaczyć! Te cudowne prace są wyeksponowane na parterze PDK.

Wielkie podziękowania kierujemy do Iwona Małas, która była współorganizatorką tego wydarzenia, prowadziła warsztaty artystyczne, a przede wszystkim jest osobą bardzo zaangażowaną w naszą działalność, jest takim dobrym duchem PDK.

Aranżacje muzyczne przygotowała Sandra Niekorek, która pracowała z dziećmi i młodzieżą jako instruktor wokalny. Sandro, do Ciebie również płyną podziękowania.

Wisienką na torcie są uczestnicy warsztatów, recytatorzy, wokaliści i autorzy prac plastycznych. Jesteście wyjątkowi, kreatywni, wrażliwi i zdolni. Wasze występy i prace zachwyciły wszystkich, którzy mieli je okazję zobaczyć. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

Dziękujemy również wszystkim tym, dla których Pyrzycki Dom Kultury jest „po drodze”. Za to, że uczestniczycie w wydarzeniach, które dla Was organizujemy, tak jak właśnie piątkowe „NIC DWA RAZY”. Za to, że z życzliwością uśmiechacie się do nas. Za miłe słowa, motywację, za obecność.