Strona głównaBez kategoriiMagia Moraw

Magia Moraw

2017-03-10

Byli w wielu miejscach Europy, aby zatrzymać w kadrze to, co ich zdaniem jest najpiękniejsze, ale to Morawy całkowicie podbiły serca trzem fotografikom z Pomorza Zachodniego. 3 marca w holu Pyrzyckiego Domu Kultury odbył się wernisaż prac, który jest wynikiem dwóch ostatnich plenerów.

Francja, Dania, Włochy, Litwa, Polska – między innymi w tych krajach powstawały niezwykłe fotografie Cezarego Dubiela, Andrzeja Krupińskiego i Waldemara Żaka. Ale ostatnio na szlaku fotografików znalazły się Morawy i to właśnie zdjęcia z tej wyprawy są motywem przewodnim najnowszej wystawy MAGIA MORAW – WSPOMNIENIE z PLENERU. Obiektywy kierowali najczęściej na naturę malowaną niezwykłym światłem o różnych porach dnia i roku.

Byliśmy tam między innymi jesienią, kiedy już pola były zaorane, więc inne kolory, inne odcienie, inne światło – powiedział Andrzej Krupiński – Okazało się, że Morawy są niedaleko nas, są w naszym zasięgu na wyciągnięcie ręki. Siadaliśmy wieczorem w samochód i rano już robiliśmy zdjęcia.

Morawy zachwyciły artystów, co przy każdej okazji podkreślali, porównując je do słynnej Toskanii w środkowych Włoszech. Nawet funkcjonuje określenie „Czeska Toskania”. Cezary Dubiel przewrotnie powiedział, że właściwie to Toskania powinna nazywać się „Włoskimi Morawami”. Jego zdaniem to tam są fantastyczne klimaty dla fotografów. Można to odczuć oglądając poszczególne prace. Emanuje z nich spokój, harmonia, trwanie. Swego rodzaju równowaga między odbiorcą, a obrazem. I nie są to fotografie z przypadku, a z precyzyjnej kompozycji i wyboru światła.

– Często zmienialiśmy porę dnia i miejsce i… obiektywy. Jedno ze zdjęć robiłem ze wzgórza, które było oddalone od obiektywu ponad kilometr – opisuje Waldemar Żak (Pyrzyczanin z wyboru) – I gdyby tego było mało, zrobiłem je wchodząc na dach stojącej tam szopy. Widok był zachwycający, no i otrzymałem pożądany efekt fotografii.

Na koniec wernisażu Cezary Dubiel zaprezentował zebranym gościom kilka diaporam. Autor jest jednym z najbardziej utytułowanych diaporamistów. „Kamienie pamięci” została wpisana do Audiowizualnej Kolekcji FIAP, będącej międzynarodowym zbiorem najlepszych spektakli audiowizualnych. Jego praca jako jedyna z Polski znalazła się pośród najlepszych dzieł najwybitniejszych diaporamistów świata.

Wystawę MAGIA MORAW – WSPOMNIENIE z PLENERU można oglądać w holu Pyrzyckiego Domu Kultury do końca marca br.

From.

Foto Artur Kuca