Strona głównaBez kategoriiFerie w PDK – relacja

Ferie w PDK – relacja

2017-02-20

Dzieci, które przybyły na zajęcia do PeDeKa, pierwszy dzień tegorocznych ferii zaczęły od ćwiczeń ruchowych z naszym instruktorem – Panią Esterą Ilnicką. Następny blok zajęć dotyczył zasad udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej i jak się okazało dzieci wiedzą na ten temat bardzo dużo, jednak utrwalanie takich wiadomości, a zwłaszcza ćwiczenia praktyczne, są bardzo istotne. Zajęcia poprowadzili: Nikodem Winarski oraz Jan Kocanowski z OSP Pyrzyce, a czujnym okiem wszystko obserwował Pan Cezary Kocanowski z PSP Pyrzyce. Dzieci otrzymały gadżety związane z bezpieczeństwem, w tym m.in. kamizelki odblaskowe, malowanki, smycze.

Kolejny dzień rozpoczął się wizytą w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Pyrzycach. Dzielni strażacy – Panowie Bartłomiej Czarnof oraz Rafał Babiec – opowiadali dzieciom o sprzęcie strażackim oraz tłumaczyli jak działają te przeróżne sprzęty i urządzenia. Można było wszystkiego dotknąć, przymierzyć hełm czy wsiąść do wozu strażackiego. Przez cały czas toczyły się rozmowy na temat bezpieczeństwa. Na zakończenie Pan Bartek „przewiózł” wszystkie dzieci samochodem ratowniczo-gaśniczym. Po powrocie do PDK odbyły się zajęcia plastyczne pn. „Z sercem w tle” – oczywiście z okazji Walentynek. Poprowadził je Pan Romuald Fijałkowski.

Środa upłynęła na spotkaniu z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach oraz na zajęciach muzyczno-teatralnych. Panie Marcelina Pałaszewska oraz Agnieszka Szymańska opowiadały dzieciom o bezpieczeństwie – szczególnie podczas ferii – a dzieci jak to dzieci, zadawały mnóstwo pytań. Jednak tym razem wcale nie było tak łatwo, ponieważ Panie z policji przygotowały grę edukacyjną o bezpieczeństwie. Dzieci zostały podzielone na cztery drużyny i podczas gry musiały odpowiadać na przeróżne pytania, ale trzeba przyznać, że radziły sobie świetnie. Następne zajęcia poprowadziła Pani Magdalena Borowiecka – instruktor PDK. Podczas zabaw pobudzających wyobraźnię oraz kreatywność dzieci poznały podstawy gry aktorskiej, następnie wykonywały kukiełki pokazując przy okazji talent plastyczny.

W czwartek skorzystaliśmy z wiosennej pogody i  wybraliśmy się z dziećmi na spacer, by pokazać im i opowiedzieć o murach obronnych wokół miasta, co uczynił Pan Romuald Fijałkowski, a pomagały mu Panie Katarzyna Pluta i Ewa Hancz. W połowie trasy odwiedziliśmy Dział Tradycji – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej w Kaplicy św. Ducha. Dzieci z typową dla siebie ciekawością oglądały zabytki archeologiczne, stary sprzęt gospodarstwa domowego, dokumenty, pocztówki, czasopisma, zdjęcia czy wytwory współczesnej sztuki ludowej. Po naszym małym lokalnym muzeum oprowadzała nas Pani Beata Statkiewicz. Po spacerze dzieci miały za zadanie narysować coś, na co zwróciły szczególną uwagę podczas spaceru. Pojawiły się baszty, mury, staw Złotej Rybki i dzwon z Muzeum.

Piątkowe zajęcia plastyczne zakończyły feryjne warsztaty dla dzieci zorganizowane przez PDK. Pomimo deszczowej, szaro – burej pogody za oknem, u nas było niezwykle kolorowo i kreatywnie. Na początku nasi podopieczni mieli za zadanie narysować swoje ulubione postaci z bajek, a tajniki rysunku zdradzał Pan Romuald Fijałkowski. Ileż przy tym było opowieści… Rozluźniona atmosfera pozwoliła kolejne zadanie wykonać z uśmiechami na twarzach, bo jak inaczej można malować karykatury nowo poznanych kolegów i koleżanek? Powstałe „portrety” stanowiły rodzaj quizu – „Kto zgadnie, kto to jest?”  Bohaterem drugiej części zajęć był filc. I choć początkowo słowo „igła” budziło lekką konsternację i popłoch wśród naszych milusińskich, to wszyscy sobie świetnie poradzili z tym zadaniem. Artystyczny chaos na stołach był wprost proporcjonalny do włożonego serca w produkcję małych rękodzielniczych dzieł sztuki. Warsztaty prowadziła Pani Katarzyna Pluta.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy gościć w PeDeKu tak niezwykłe istoty, jakimi są dzieci. Ich szczery uśmiech, beztroska i ciekawskie spojrzenia sprawiły, że i my – pracownicy i instruktorzy, mogliśmy choć na chwilę cofnąć się do naszego dzieciństwa. Dziękujemy dzieciom, że zaszczyciły nas swoją obecnością, a rodzicom za zaufanie i powierzenie nam swoich pociech. Podziękowania kierujemy również do wszystkich osób, który zaangażowane były w przygotowanie bądź prowadzenie zajęć. Dziękujemy za okazaną cierpliwość i uprzejmość oraz za czas poświęcony naszym milusińskim.

                                                                                                                                                                    Ewa Hancz