Strona głównaBez kategoriieliminacje konkursowe w PDK

eliminacje konkursowe w PDK

2017-03-17

16 marca, w czwartek, o godz. 10.00 w Pyrzyckim Domu Kultury rozpoczęły się eliminacje powiatowe do Małego Konkursu Recytatorskiego i 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, Poezji Śpiewanej i Teatru Jednego Aktora. 

W KATEGORII I (dzieci klas I – III) zaprezentowało się 20 uczestników. Najczęściej recytowane były wiersze J Brzechwy, J. Tuwima, W. Chotomskiej czy D. Gellner.

Kolejna II KATEGORIA to 14 uczestników z klas IV-VI. Starsze dzieci recytowały wiersz i prozę.

Ostatnia III KATEGORIA w ramach Małego Konkursu Recytatorskiego to dzieci szkół gimnazjalnych; tutaj mieliśmy okazję usłyszeć 8 uczestników.

Do TURNIEJU RECYTATORSKIEGO w ramach 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zgłosiły się dwie osoby dorosłe i również tyle się zaprezentowało.

Komisja konkursowa obradowała w składzie: Pani Ewa Sobczak – aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, Pani Beata Statkiewicz z Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej oraz Pani Katarzyna Banasiuk z Zespołu Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników Panie udały się przedyskutować swoje spostrzeżenia, oceny, aby wreszcie podjąć ostateczną decyzję dot. wyników konkursu.

Zgodnie z regulaminem do PRZEGLĄDU WOJEWÓDZKIEGO KOMISJA SZCZEBLA POWIATOWEGO ZAKWALIFIKOWAŁA łącznie 3 osoby (bez względu na kategorie). Są to:

Martyna Jacheć – wiersz „Clarence” (Shel Silverstein) i proza  “Banda dziewcząt“ (Erika Mayer-Glitza),

Zosia Kraśniańska – wiersz „Włos” J. Brzechwy i fragment „Pippi pończoszanki” Astrid Lindgren,

Obie dziewczynki to uczennice Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi
w Pyrzycach.

Roskana Cicholińska ze Społecznego Gimnazjum w Pyrzycach – wiersz „Bajka o drewnianej głowie” K.I. Gałczyńskiego oraz proza „Szkice piórkiem” A. Bobkowskiego.

Wyróżnienia w kat. I otrzymali:

– Kamila Gołębiowska, SPzOI w Pyrzycach, wyróżnienie I stopnia,

– Natalia Walkarz, SPzOI w Pyrzycach, wyróżnienie I stopnia,

– Hubert Szpakowski, ZS w Lipianach, wyróżnienie I stopnia,

– Wiktoria Stańko, ZS w Bielicach,

– Andrzej Szczerbiński, ZS w Bielicach,

– Miłosz Filipczak, SP w Brzesku,

– Natalia Kałucka, ZS w Kołbaczu,

– Kinga Maciejak, ZS w Lipianach,

– Julia Cywińska, SPzOI w Pyrzycach,

– Hanna Wiłkowicz, SPzOI w Pyrzycach.

Wyróżnienia w kat. II otrzymali:

– Jan Figiel, SPzOI w Pyrzycach,

– Aleksandra Kaczyńska, SPzOI w Pyrzycach,

– Zuzanna Szydło, SPzOI w Pyrzycach,

– Laura Zdunowska, SP w Mielęcinie

Wyróżnienia w kat III otrzymali:

– Katarzyna Dalke, Społeczne Gimnazjum w Pyrzycach,

– Dominika Okraszewska, Gimnazjum w Lipianach,

– Wiktoria Wilk, Gimnazjum w Lipianach.

W eliminacjach do 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w TURNIEJU RECYTATORSKIM W KAT. DLA DOROSŁYCH wzięły udział dwie Panie, z których do PRZEGLĄDU WOJEWÓDZKIEGO zakwalifikowała się Pani Joanna Mizgier.

Po ogłoszeniu wyników Pani Ewa Sobczak udzielała uczestnikom indywidualnych konsultacji i dawała cenne wskazówki, które z pewnością zostaną wykorzystane w odpowiedni sposób podczas kolejnych eliminacji lub na samym przeglądzie wojewódzkim. Serdecznie dziękujemy Paniom z komisji za poświęcony czas i zaangażowanie.

Ale najbardziej cieszy nas fakt, że organizowane przez nas eliminacje spotkały się z dużym zainteresowaniem. Niestety żyjemy w czasach niezbyt przychylnych dla miłośników literatury. Poezja nie wzbudza takich emocji, jak np. nowinki z internetu, które łatwiej przyswoić i zrozumieć.  Dlatego tym bardziej cieszymy się Drodzy Uczestnicy z Waszej tutaj obecności! Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na przeglądzie wojewódzkim.

Ewa Hancz, PDK