Strona głównaBez kategoriiCoolturalna Akademia Rozwoju – podsumowanie projektu.

Coolturalna Akademia Rozwoju – podsumowanie projektu.

2018-01-18

Od czerwca do grudnia 2017 r. Pyrzycki Dom Kultury na podstawie Umowy Nr 06580/17/FPK/NCK z dnia 02.06.2017 r. realizował zadanie pn. „Coolturalna Akademia Rozwoju”. Projekt współfinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

W 10 miejscowościach gminy Pyrzyce (Brzesko, Brzezin, Giżyn, Krzemlin, Mielęcin, Nieborowo, Nowielin, Ryszewko, Turze i Żabów) w świetlicach wiejskich odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży: warsztaty rękodzielnicze, teatralne, wokalne oraz fotograficzne. Gmina bezpłatnie udostępniała świetlice wiejskie w celu realizacji zadania.

Uczestnicy warsztatów rękodzielniczych prowadzonych przez Panią Irenę Olech zapoznali się z technikami wyplatania wikliny papierowej oraz decoupage. Bardzo chętnie wykonywali swoje prace, sprawiało im to dużo radości i satysfakcji. Na warsztatach teatralnych z Panią Pauliną Lenart dzieci zgłębiały tajniki czarnego teatru, tworzyły scenografię, prezentowały swoje zdolności aktorskie, ćwiczyły percepcję, pamięć i wyobraźnię. Pani Klaudia Szczepkowska prowadząca zajęcia wokalne ćwiczyła z uczestnikami umiejętność posługiwania się głosem, dykcję, pracowała z nimi nad oddechem, sprawdzała słuch muzyczny i poczucie rytmu. Dzieci przygotowywały repertuar, śpiewały, doskonaliły linię melodyczną i rytm, pracowały nad emisją głosu i intonacją. Warsztaty fotograficzne z Panem Waldemarem Żakiem również cieszyły się zainteresowaniem. Wszyscy, którzy w nich uczestniczyli poznali budowę aparatu fotograficznego, teorię i praktykę kadrowania, zgłębiali tajniki fotografii: portret, model, ruch, rozmycie tła, odbicie światła, malowanie światłem i inne. Uczestnicy wykazywali się dużą kreatywnością, współpracowali ze sobą, szczególnie dzieci chętnie pozowały do zdjęć. Podsumowaniem warsztatów rękodzielniczych i fotograficznych były wystawy prac zorganizowane w Pyrzyckim Domu Kultury, a uczestnicy zajęć wokalnych i teatralnych mieli okazję zaprezentować się na scenie PDK podczas obchodów Święta Niepodległości i Inauguracji Roku Kulturalnego.

W ramach „Coolturalnej Akademii Rozwoju” odbył się również cykl spotkań
,,Muzyka łączy pokolenia”. W okolicznych miejscowościach, w których wcześniej odbywały się zajęcia, w godzinach popołudniowych mieszkańcy spotykali się, aby w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku spędzić ze sobą czas i zintegrować się. Spotkania miały charakter otwarty, tematem przewodnim była muzyka, która jak wiadomo łagodzi obyczaje i sprzyja integracji. Były konkursy karaoke, wspólne śpiewanie, dzieci prezentowały przeróżne aranżacje utworów, co było dla nich wspaniałą zabawą, ale i ogromnym wyzwaniem. Na spotkania zaproszone były lokalne zespoły śpiewacze współpracujące z Pyrzyckim Domem Kultury, których repertuar to głównie piosenki biesiadne, ludowe, patriotyczne oraz pieśni religijne. Swoje umiejętności zaprezentowały zespoły: Wrzos, Pyrzyczanka oraz Seniorita.

Podsumowaniem projektu były wyjazdy do Szczecina: do filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, do Teatru Lalek „Pleciuga”, do Centrum Dialogu „Przełomy” oraz do Muzeum Narodowego. Uczestnicy wyjazdu do filharmonii mieli przyjemność wysłuchać koncertu jazzowego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii, która wykonała utwory legendy jazzu Bernarda Kawki. Dzieci pojechały do Teatru Lalek „Pleciuga” na spektakl ,,Calineczka”, a młodzież odwiedziła Centrum Dialogu „Przełomy”, gdzie poznała historię powojennego Szczecina. W Muzeum Narodowym uczestnicy obejrzeli pokaz „Miasto Nauki – Pokaz Szalonego Profesora”.

Przyznana dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 33 000,00 zł, a wkład własny Pyrzyckiego Domu Kultury wyniósł 11 320,00 zł.

 

logo MKiDN kolor(1)Struktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-kolor