2017-08-10
Minął lipiec, za chwilkę połowa sierpnia, więc nadszedł czas na częściowe podsumowanie naszych wakacyjnych działań 🙂
W 10 miejscowościach gminy w świetlicach wiejskich odbywają się zajęcia dla dzieci, do tej pory były to warsztaty rękodzielnicze i teatralne.
Uczestnicy warsztatów teatralnych zgłębiają tajniki czarnego teatru. Czytają „Pchłę Szachrajkę” i każda grupa wybiera jedną historię, którą następnie ilustruje na kartce papieru. Każdy osobno projektuje także „swoją” pchłę szachrajkę.
Pani Paulina prezentuje dzieciom filmiki z czarnego teatru tłumaczy, na jakiej zasadzie działa. Potem dzieci używają farb do twarzy – malują się same przed lustrem albo dobierają się w pary i malują się nawzajem. Później jak już wszyscy widzą efekt tworzą z dłoni „lalki” i każdy już przed lampą może ćwiczyć i dodawać to i owo.
Nie ma teatru bez scenografii. Dzieci tworzą ją z materiału pomalowanego farbami fluorescencyjnymi. Tną materiał na kawałki, malują, składają lub zawiązują tak, aby wyszły jakieś napisy, postacie, zwierzęta i uczą się nimi animować.
Pomiędzy pracą i projektowaniem występują oczywiście przerywniki w postaci różnych zabaw teatralno-integracyjnych: samuraj, łapki, zgadywanki pantomimiczne, 1,2,3…, wampir i wiele innych. Zajęcia prowadzi Pani Paulina Lenart.
Na warsztatach rękodzielniczych prowadzonych przez Panią Irenę Olech, dzieci zapoznały się z technikami wyplatania wikliny papierowej, narzędziami, materiałami. Każdy mógł wykonać dla siebie serduszka czy podstawki w kształcie gwiazdek. Wykorzystanie wikliny papierowej jako techniki prowadzenia zajęć z dziećmi pozwala na rozwój sprawności manualnej, grafomotorycznej, sprzyja koncentracji uwagi, relaksuje, odpręża, rozwija myślenie i kreatywność. Uczestnicy zajęć bardzo chętnie wykonywali swoje prace, sprawiało im to dużo radości i satysfakcji.
To oczywiście jeszcze nie koniec. Przed dziećmi jeszcze część warsztatów teatralnych i rękodzielniczych, a od września rozpoczną się również zajęcia fotograficzne i muzyczne/wokalne.
Przypominamy, iż projekt, w ramach którego odbywają się warsztaty jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Coolturalna Akademia Rozwoju”.
Ewa Hancz, PDK
Serdecznie zapraszamy Was na wyjątkowy seans plenerowy już 2 maja o 21:00 w Parku im. Jana Pawła II w Pyrzycach!…
2025-04-17
2025-04-16
Tradycji musi stać się zadość Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska oraz dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury Justyna Kowalczyk serdecznie zapraszają wszystkie maluchy…
2025-04-08
Pamiętacie nasze uczestnictwo w przedsięwzięciu szkoleniowo - grantowym Projektowanie Uniwersalne Kultury? Najpierw był udział w rocznym procesie szkoleniowym zakończony powstaniem…
2025-04-04
Miejsce na reklame