Strona głównaBez kategoriiBO ŚWIĘTA SĄ w NAS

BO ŚWIĘTA SĄ w NAS

2017-01-09

Nie da się ukryć – Święta już za nami. Mniejszy ruch w marketach i sklepach, pod choinkami już pustki, emocje sylwestrowe opadły a i w pracy wraca normalność i nowe wyzwania. Mimo to, nadal słychać kolędy i pastorałki. Właśnie teraz Zespół Pieśni i Tańca PYRZYCE zaproponował chwilę oddechu, wyciszenia, zadumy i oderwania myśli od bilansów, rozliczeń rocznych i w ogóle tej mniej przyjemnej strony okresu poświątecznego!
W piątek, 6 stycznia 2017 r. w Święto Trzech Króli w Pyrzyckim Domu Kultury odbył się Koncert Pełen Ciepła –„BO ŚWIĘTĄ SĄ w NAS”. Spektakl przygotował Zespół Pieśni i Tańca PYRZYCE, a opiekę artystyczną nad całością sprawowali Joanna Suwińska i Janusz Urbański, którzy na ten wieczór zaprosili do współpracy Annę Bajon, byłą wieloletnią szefową zespołu. Dekorację sceny wykonała Agnieszka Nowaczek a promocją i stroną graficzną zajął się Romuald Fijałkowski.

Trzeba przyznać, że pod opieką wytrawnych pedagogów i oddanych miłośników kultury ludowej, młodzi artyści stanęli na wysokości zadania i przygotowali swoim widzom wyśmienite widowisko. Tłumnie zgromadzona publiczność nie kryła wzruszenia słuchając swoich ulubionych melodii świątecznych. Bo przecież kto ich nie zna i kto ich nie lubi. Sprawdzony i wiecznie aktualny klucz do kolęd, to TRADYCJA! I tego wieczoru, ten najbardziej lubiany przez odbiorców wariant został zastosowany przez twórców i wykonawców, co przyniosło znakomity efekt.Ale zespół PYRZYCE to nie tylko tradycja i godny wiek wykonawców, to także bardzo młody wiek i raczkowanie w świecie kultury ludowej. Godnym podkreślenia jest fakt, że część utworów była mniej znana, od tych najbardziej popularnych pastorałek i kolęd. Stanowiło to, bardzo interesującą propozycję połączenia tradycji i nowoczesności. Takie rozszerzenie naszego klasycznego repertuaru świątecznego.    
Publiczność wychodziła z sali koncertowej bardzo zadowolona, zupełnie inna, jakby pozytywnie naładowała akumulatory. To dobra prognoza dla Pyrzyckiego Domu Kultury jak i dla Zespołu Pieśni i Tańca PYRZYCE. Stary rok PeDeK zakończył udanym koncertem „Z KOPYTA KULIG RWIE”, teraz Nowy Rok rozpoczął się wytrawnym widowiskiem spod znaku zespołu ludowego. Warto tu przypomnieć, że w tym roku obchodzić będziemy 50-lecie istnienia ZPiT PYRZYCE – spadkobiercę tradycji i osiągnięć Zespołów Pieśni i Tańca „Ziemi Pyrzyckiej” i „Małe Pyrzyce”.        
Na koniec koncertu były słowa uznania i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu. Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska jak i dyrektor PDK Tomasz Lewandowski dołączyli się do słów uznania i życzyli wszystkim zebranym udanego Nowego Roku. Kto nie był na spektaklu, niech żałuje i jak najszybciej wyczekuje na kolejne projekty PeDeKu.    

                                                                                                                                                                                                         From.