Strona głównaBez kategorii98 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

98 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

2016-11-16

 

11-listopada-1011 Listopada, to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem, niewola i walka o wolność. A czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i widział śmierć braci.
Rocznica odzyskania niepodległości stanowi niewątpliwą okazję do tego, by zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu. Wyraz ojczyzna nie powinien być dla nas pustym, choć pięknie brzmiącym słowem, ale winien przede wszystkim oznaczać wartości, które są istotne dla naszego wspólnego, społecznego życia. Nie wystarczy dużo i pięknie mówić o dobru Polski – trzeba jeszcze dać świadectwo przywiązania do wartości, jakie dla wszystkich Polaków są cenne. A z tym, niestety, w naszym życiu społecznym, mamy coraz większy kłopot. Należy sobie uzmysłowić, iż patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także, na co dzień wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język, to wierność w służbie.
Józef Piłsudski powiedział: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Dzięki poświęceniu poprzednich pokoleń dziś jesteśmy demokratycznym, wolnym krajem i tej szansy, którą dostaliśmy, nie możemy zmarnować.
W tym roku gminne obchody odzyskania niepodległości rozpoczęły się „Turniejem piłki nożnej drużyn dziecięcych” zorganizowanym przez Akademię Piłkarską „Sokół” Pyrzyce oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach.
Równocześnie rozpoczęła się uroczysta Msza Św. za ojczyznę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pyrzycach. Po zakończeniu Mszy Św. barwny korowód prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce i Kapelę Ludową Pyrzyczanie przeszedł pod Pomnik Pamięci, gdzie nastąpiło uroczyste złożenie wiązanek kwiatów oraz okolicznościowe wystąpienie Burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej. W gminnych uroczystościach 98 rocznicy odzyskania niepodległości wzięły udział władze samorządowe, delegacje szkół, jednostek organizacyjnych, zespoły ludowe, śpiewacze działające na terenie Gminy Pyrzyce, stowarzyszenia, związki i poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Gminy Pyrzyce.
Obchody zakończyły się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych w sali kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury, gdzie wszystkich zebranych przywitał dyrektor PDK Pan Tomasz Lewandowski. Pieśni patriotyczne zajmują ważne miejsce w kanonie twórczości polskiej muzyki. Poprzez melodię i patriotyczne teksty pieśni patriotyczne przypominają o ważnych wydarzeniach w historii Polski, ale także o tęsknocie za wolnością lub członkiem rodziny, który walczył w wojnie, stanowią one również muzyczny pomnik dla bohaterskich polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę. Wspólne śpiewanie poprowadziły Panie: Agnieszka Urbańska i Magdalena Borowiecka. Wystąpiły: ZŚ Kresowianka, ZŚ Jaworek, ZŚ Pyrzyczanka, ZW Seniorita i ZŚ Wrzos. Pani Burmistrz Marzena Podzińska podziękowała za zaangażowanie zespołom oraz ich instruktorom, osobom prowadzącym uroczystość oraz wszystkim przybyłym za chęć uczestnictwa w obchodach i wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.