Strona głównaAktualnościKolejny Skarb Lokalnej Kultury

Kolejny Skarb Lokalnej Kultury

2024-10-25

„Feliksowe Granie” to zbiór weselnych melodii granych na zabawach i weselach w okolicy Wielunia jeszcze kilka lat po zakończeniu II wojny światowej.

W tomiku wydanym przez ZUK Know How Szczecin znajdziemy oberki, polki, sztajery, walczyki, marsze weselne, siberki i kilka piosenek okolicznościowych. Utwory te zachował w pamięci pan Feliks Cieśla, urodzony we wsi Bukowce koło Wielunia. Znakomity skrzypek ludowy, laureat wielu nagród między innymi zdobywca pierwszego miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 1986 roku. Skrzypek przez wiele lat grał w Pyrzyckiej Kapeli Ludowej nieodłącznie związanej z Pyrzyckim Domem Kultury.

W zespole grał również akordeonista Ryszard Głogowski, który postanowił zanotować i uratować od zapomnienia autentyczne utwory ludowe z okolic Wielunia. Dzisiaj Głogowski nazywany jest Oskarem Kolbergiem naszego regionu. Miłością do muzyki ludowej i kultywowaniem dawnego prawdziwego grania, Feliks Cieśla zaraził również🎻 Agnieszkę Urbańską skrzypaczkę w wspominanej kapeli.

„Feliksowe Granie” to paleta 62 utworów, które zapisane w nutach znakomicie oddają charakter i klimat minionych lat. To obowiązkowy podręcznik dla miłośników muzyki, tradycji i kultury ludowej. Zapis nutowy utworów zebrał i opracował Ryszard Głogowski. Wydawnictwo sfinansowane przez Marzenę i Adama Roślewskich dostępne jest w Pyrzyckiej Bibliotece Publiczne.

Zachęcamy do sięgnięcia po ten skarb lokalnej kultury!